TÉMA Cukrovka

Těhotenská cukrovka – její příznaky, rizika a léčba

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Gestační diabetes, neboli těhotenská cukrovka, je pojem známý každé nastávající matce. Vzniká nedostatečnou produkcí inzulinu ve slinivce břišní, čímž dochází k nadměrné tvorbě glukózy v krvi. Ta přechází do krve plodu, kde je naopak nadměrná produkce inzulinu. Těhotenská cukrovka může být příčinou mnoha komplikací, především u dítěte.

Diagnostika těhotenské cukrovky – OGTT test

Pokud vám gynekolog oznámí, že na diagnostický test těhotenské cukrovky je třeba se dobře připravit, protože jde o velmi nepříjemnou záležitost, nepropadejte panice. Zdaleka nejde o proceduru, které byste se musela obávat.

OGTT – orální glukózový toleranční test spočívá ve změření hladiny glukózy v krvi, provádí se nalačno a vaším úkolem bude pouhé vypití sladkého roztoku, čímž dojde k tzv. glukózové zátěži. Poté se sleduje reakce organismu na tuto zátěž po dobu cca dvou následujících hodin, kdy je nutno čekat na další odběry krve, které jsou součástí vyšetření.

Celé vyšetření je tak náročnější časově a po celou dobu je nutné zůstat nalačno, popř. pít jen malé množství vody. Toto, včetně odběrů krve, může některým nastávajícím maminkám přivodit nevolnosti a pocit vyčerpání.

Příznaky a rizikové faktory vzniku těhotenské cukrovky

K příznakům patří např. zvýšená hladina cukru v moči, což váš gynekolog pravidelně kontroluje na běžných návštěvách poradny. Může se vyskytnout častější nutkání k močení nebo zvýšený pocit žízně, jinak se však těhotenská cukrovka nijak znatelně neprojevuje.

Rizikové faktory těhotenské cukrovky:

 • vyšší věk rodičky ( 30-35 let a více)
 • obezita
 • dlouhodobý stres
 • předchozí problematická těhotenství
 • výskyt těhotenské cukrovky v předchozím těhotenství
 • výskyt cukrovky I. nebo II. typu v rodině

Vliv těhotenské cukrovky na ženu a dítě

Těhotenská cukrovka bývá větším rizikem pro dítě než pro matku, u níž toto onemocnění obvykle neznamená žádné vážnější ohrožení, kromě zvýšené možnosti onemocnění cukrovkou II. typu později po porodu.

Pokud není brán na těhotenskou cukrovku dostatečný zřetel a nepřistoupí se k léčbě, hrozí u dítěte tyto komplikace:

 • zvýšené riziko vzniku novorozenecké žloutenky
 • riziko dýchacích potíží bezprostředně po porodu
 • poporodní hypoglykemie
 • v průběhu těhotenství nadměrný přírůstek na váze dítěte, tím pádem komplikace při porodu v důsledku velkého plodu (4kg a více)

Léčba a prevence těhotenské cukrovky

K léčbě těhotenské cukrovky patří správná dieta a životospráva, je nutné chodit na pravidelné kontroly, kde se sleduje hladina glukózy v krvi. Ženám se doporučuje omezení sladkostí, dostatek ovoce a zeleniny a pravidelný, přiměřený pohyb, který rovněž znatelně pomáhá regulovat hladinu glukózy v krvi.

V případě závažnějších problémů je nutno přistoupit k podávání inzulinu formou injekcí. Při onemocnění těhotenskou cukrovkou jsou také obvyklá častější ultrazvuková vyšetření a monitorování srdeční činnosti plodu.

Prevencí těhotenské cukrovky je zejména svědomité dodržování zásad zdravé životosprávy a pravidelné sledování přibývání na váze, které je třeba udržovat pokud možno v doporučeném rozmezí.

Není rozhodně nutné přijímat dvojnásobné množství potravy, také tzv. těhotenské chutě je rozumné mít pod kontrolou, zvlášť když vás nutí např. k večerním honům za sladkostmi. O ideálním přibírání na váze v určitých fázích těhotenství se můžete poradit ve své těhotenské poradně.

Těhotenská cukrovka – její příznaky, rizika a léčba patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Cukrovka

 • Ála 02.12.2016 13:12 Cukrovka

  Jj, taky užívám vitamíny, jsou opravdu duležité. Vždy ráno jednu tabletku a pozbytek dne mám…

 • faička 21.11.2016 22:11 Cukrovka

  Dobrý den,já využila dýně na věčný hlad a výrábím si svačinku minerální vždy po ruce a nevím,že by…

 • Gitule 18.11.2016 21:11 Cukrovka

  Taky užívám vitamíny, doporučil mi je můj lékař. Jmenují se Clara, jsem s nimi moc spokojená,…

 • 03.11.2016 21:11 Cukrovka

  Já užívám při cukrovce ještě vitamíny a minerály, které nám diabetikům chybí.

 • 25.10.2016 13:10 Cukrovka

  Mně zase pomáhá úprava jídelníčku a hlavně vitamíny a minerály.

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku