TÉMA Cukrovka

Těhotenská cukrovka – její příznaky, rizika a léčba

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Gestační diabetes, neboli těhotenská cukrovka, je pojem známý každé nastávající matce. Vzniká nedostatečnou produkcí inzulinu ve slinivce břišní, čímž dochází k nadměrné tvorbě glukózy v krvi. Ta přechází do krve plodu, kde je naopak nadměrná produkce inzulinu. Těhotenská cukrovka může být příčinou mnoha komplikací, především u dítěte.

Diagnostika těhotenské cukrovky – OGTT test

Pokud vám gynekolog oznámí, že na diagnostický test těhotenské cukrovky je třeba se dobře připravit, protože jde o velmi nepříjemnou záležitost, nepropadejte panice. Zdaleka nejde o proceduru, které byste se musela obávat.

OGTT – orální glukózový toleranční test spočívá ve změření hladiny glukózy v krvi, provádí se nalačno a vaším úkolem bude pouhé vypití sladkého roztoku, čímž dojde k tzv. glukózové zátěži. Poté se sleduje reakce organismu na tuto zátěž po dobu cca dvou následujících hodin, kdy je nutno čekat na další odběry krve, které jsou součástí vyšetření.

Celé vyšetření je tak náročnější časově a po celou dobu je nutné zůstat nalačno, popř. pít jen malé množství vody. Toto, včetně odběrů krve, může některým nastávajícím maminkám přivodit nevolnosti a pocit vyčerpání.

Příznaky a rizikové faktory vzniku těhotenské cukrovky

K příznakům patří např. zvýšená hladina cukru v moči, což váš gynekolog pravidelně kontroluje na běžných návštěvách poradny. Může se vyskytnout častější nutkání k močení nebo zvýšený pocit žízně, jinak se však těhotenská cukrovka nijak znatelně neprojevuje.

Rizikové faktory těhotenské cukrovky:

 • vyšší věk rodičky ( 30-35 let a více)
 • obezita
 • dlouhodobý stres
 • předchozí problematická těhotenství
 • výskyt těhotenské cukrovky v předchozím těhotenství
 • výskyt cukrovky I. nebo II. typu v rodině

Vliv těhotenské cukrovky na ženu a dítě

Těhotenská cukrovka bývá větším rizikem pro dítě než pro matku, u níž toto onemocnění obvykle neznamená žádné vážnější ohrožení, kromě zvýšené možnosti onemocnění cukrovkou II. typu později po porodu.

Pokud není brán na těhotenskou cukrovku dostatečný zřetel a nepřistoupí se k léčbě, hrozí u dítěte tyto komplikace:

 • zvýšené riziko vzniku novorozenecké žloutenky
 • riziko dýchacích potíží bezprostředně po porodu
 • poporodní hypoglykemie
 • v průběhu těhotenství nadměrný přírůstek na váze dítěte, tím pádem komplikace při porodu v důsledku velkého plodu (4kg a více)

Léčba a prevence těhotenské cukrovky

K léčbě těhotenské cukrovky patří správná dieta a životospráva, je nutné chodit na pravidelné kontroly, kde se sleduje hladina glukózy v krvi. Ženám se doporučuje omezení sladkostí, dostatek ovoce a zeleniny a pravidelný, přiměřený pohyb, který rovněž znatelně pomáhá regulovat hladinu glukózy v krvi.

V případě závažnějších problémů je nutno přistoupit k podávání inzulinu formou injekcí. Při onemocnění těhotenskou cukrovkou jsou také obvyklá častější ultrazvuková vyšetření a monitorování srdeční činnosti plodu.

Prevencí těhotenské cukrovky je zejména svědomité dodržování zásad zdravé životosprávy a pravidelné sledování přibývání na váze, které je třeba udržovat pokud možno v doporučeném rozmezí.

Není rozhodně nutné přijímat dvojnásobné množství potravy, také tzv. těhotenské chutě je rozumné mít pod kontrolou, zvlášť když vás nutí např. k večerním honům za sladkostmi. O ideálním přibírání na váze v určitých fázích těhotenství se můžete poradit ve své těhotenské poradně.

Těhotenská cukrovka – její příznaky, rizika a léčba patří do témat
 • Věra 31.05.2017 19:27:42

  Změna jídelníčku…to je cesta jak si cukr snížit. Ale pro zichr bych doporučila Gurmar Diamizin. Já užívám a spokojenost. Krev je lepší a doktor mě po dlouhé době chválí.


Adresář

Diskuze na téma Cukrovka

 • emilka 24.03.2017 09:03 Cukrovka

  Koupis v lekarnach nebo na netu, cena je ruzna, kolem 150 kč na dva měsice

 • Fany 22.03.2017 10:03 Cukrovka

  Ahoj, díky. Kolik stojí a kde je koupím?

 • emilka 17.03.2017 20:03 Cukrovka

  čauko, já i brácha bereme vitamíny pro diabetiky Clara

 • Fany 14.03.2017 08:03 Cukrovka

  ahoj, chci se zeptat, bere někdo nějaký doplněk pro cukrovkáře??

 • Jana 03.02.2017 10:02 Cukrovka

  Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o vyplnění mého dotazníku. Díky němu chci zjistit jaké je pov…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku