TÉMA Cukrovka

Pro cukrovkáře je každé kilo dole důležité

Diabetiků žije v České republice na tři čtvrtě milionu, a pořád jich přibývá. Brzy se bude s cukrovkou potýkat každý desátý Čech. Důvodů této novodobé epidemie je celá řada, jeden z hlavních je, že se prostě máme příliš dobře. Náš organismus není připraven na to, že jídlo v té nejlákavější podobě je dostupné v podstatě kdykoliv - tukové polštáře jsou pak logický důsledek tohoto blahobytu. Obezita a cukrovka přitom představují dvě spojené nádoby. Navzájem se potencují a zhoršují.

Vánoční svátky představují z tohoto pohledu to nejzrádnější období. Jen málokdo si od plných štědrovečerních a silvestrovských stolů neodnáší účet v podobě dvou či tří kilogramů navíc. I zdravý člověk se nadváhy zbavuje obtížně, pro diabetika je to ale ještě těžší.

Pokles hmotnosti nesmí být rychlý

Hlavně není možné chtít zázraky. Obecně se říká, že pokles hmotnosti by neměl být rychlejší než půl kila týdně, u diabetiků může být ještě pomalejší. Úspěchem je, když se ručička váhy vůbec pohybuje žádoucím směrem. Estetické hledisko zde není tak podstatné (i když může být účinnou motivací), hraje se jednoznačně o zdraví.

Každý kilogram navíc představuje zvýšené riziko komplikací cukrovky, jako je infarkt, mrtvice, selhání ledvin nebo zhoršení zraku. A naopak - už zhubnutí o pět procent se objeví na koncentraci krevního cukru. Ale nejen to - sníží se krevní tlak a cholesterol, zmenší se zátěž na klouby a šlachy, zlepší se i příznaky, o kterých se příliš nemluví, jako třeba nechtěný únik moči.

Tuková a svalová tkáň bude citlivější na inzulín. Už pouhá redukce hmotnosti často vede k tomu, že se diabetik zbaví (alespoň na čas) léčby inzulínem.

Opatrné hubnutí

Lidé bez cukrovky si přece jen mohou někdy dovolit nějaký ten experiment v podobě jednodenního půstu. Diabetik musí být mnohem opatrnější. Svou snahu o hubnutí by proto měl konzultovat se svým lékařem, případně s diabetologickou sestrou. Lidová moudrost říká: „Snídej sám, obědvej s přítelem a večeři dej nepříteli.“ Pro diabetika by šla nahradit pravidlem: „Pětkrát denně se najez bez ohledu na přátele či nepřátele.“ Jeho příjem energie musí být pokud možno rovnoměrný, jen tak je hladina cukru v krvi stálá.

Někdy k hubnutí stačí důsledné dodržování diabetické diety, což vlastně není nic jiného než zdravá strava, založená na nutričně vyváženém jídelníčku s omezeným obsahem živočišných tuků a tzv. „rychlých“ cukrů, tedy těch sacharidů, které se bezprostředně přeměňují na energii (sem patří samozřejmě řepný cukr).

Opatrně je třeba přistupovat ke konzumaci alkoholu. Obsahuje jednoduché cukry a navíc oslabuje pozornost - je pak snazší „vyluxovat“ vše, co je v dosahu.

Je škoda si říci, že to stejně nemá cenu - i při sebevětší obezitě má několik shozených kilogramů obrovský význam, třebaže to při celkovém pohledu na postavu není příliš poznat. Pokud se to podaří, je na místě odměna - rozhodně ale ne v podobě jídla. Nejvhodnější je nějaká sportovní pomůcka - kvalitní odpružené boty nebo třeba hůlky na nordic walking. I diabetici mohou sportovat nebo alespoň být fyzicky aktivní - každý krok navíc, každý vyšlápnutý schod se do celkové energetické bilance počítá.

Nové léky, po nichž se netloustne

Bohužel až donedávna platilo, že už samotná léčba diabetikům kila přidává. Všechny léky byly spojeny s větším či menším přírůstkem hmotnosti. To už dnes naštěstí neplatí. Nově se objevily přípravky, které prokazatelně mají na váhu příznivý vliv.

Těmto lékům se říká GLP-1 analoga a jsou dostupné i v České republice. Napodobují věrně funkci hormonů, kterým se říká inkretiny. Ty se tvoří ve střevě hlavně po jídle a mají celou řadu vlastností, které jsou z hlediska cukrovky výhodné - kromě toho, že snižují hladinu cukru v krvi (což se u léku na cukrovku předpokládá samo sebou), snižují i krevní tlak. Snížení krevního tlaku může omezit riziko závažných zdravotních komplikací, jako jsou srdeční choroby, infarkt a onemocnění ledvin.

Dále ochraňují buňky ve slinivce, které tvoří inzulín. Efektivně působí na snížení hmotnosti hned ze dvou směrů - jednak ovlivňují centrum řízení příjmu potravy v mozku a také zpomalují vyprazdňování žaludku, čímž prodlužují pocit sytosti.

Pro cukrovkáře je každé kilo dole důležité patří do témat
 • Řešení nadváhy pro cukrovkáře Mehmut Barnabáš 03.06.2016 12:08:36

  www.kerbet.cz vyhlásil válku nadbytečným kilům cukrovkářů. Jídelníčky na hubnutí zadarmo, s ošetřenýma výměnnýma jednotkama a generované na míru člověka.

 • Hranice snížování váhy Vladislav 06.12.2012 13:59:47

  Téměř všude se uvádí, že pro diabetiky je důležité snižování váhy, ale neuvádí se žádná hranice kdy už možná to hubnutí není až tolik žádoucí. Hubnout do nekonečna a zhubnout např. z 95 kg až na třeba 45 kg nebo i ještě méně asi také nebude zcela dobré. Chápu, že lidí s vyšší hmotnosti by se měli snažit svoji hmotnost snížit. Co ale lidí kteří váhu nemají až tak vysokou? To se jí mají také snažit i přes to snižovat?


Adresář

Diskuze na téma Cukrovka

 • emilka 24.03.2017 09:03 Cukrovka

  Koupis v lekarnach nebo na netu, cena je ruzna, kolem 150 kč na dva měsice

 • Fany 22.03.2017 10:03 Cukrovka

  Ahoj, díky. Kolik stojí a kde je koupím?

 • emilka 17.03.2017 20:03 Cukrovka

  čauko, já i brácha bereme vitamíny pro diabetiky Clara

 • Fany 14.03.2017 08:03 Cukrovka

  ahoj, chci se zeptat, bere někdo nějaký doplněk pro cukrovkáře??

 • Jana 03.02.2017 10:02 Cukrovka

  Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o vyplnění mého dotazníku. Díky němu chci zjistit jaké je pov…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku