TÉMA Cukrovka

Devět mýtů o cukrovce

Diabetes mellitus neboli cukrovka je chronické celoživotní onemocnění, které s sebou nese mnohé komplikace. Nemocní se s ní musí naučit žít a přizpůsobit jí svůj životní rytmus. Ačkoliv se jedná o společností hojně diskutované téma, stále o ní přetrvávají jisté mýty. Podívejme se blíže na ty, které uvádí Diabetická asociace ČR.

1. Cukrovka je onemocněním tlouštíků

Lidé si málokdy uvědomují rozdíl mezi cukrovkou 1. a 2. typu. Diabetes mellitus 1. typu se může objevit již v dětství. Je při něm nutná léčba inzulínem a je podmíněn geneticky. Naproti tomu diabetes mellitus 2. typu je často spojen právě se zmiňovanou nadváhou. Je charakterizován pozvolným začátkem.

2. Cukrovka je stařeckou nemocí

Jelikož dnes přibývá dětí a mladých lidí s nadváhou, onemocnění cukrovkou 2. typu se tedy posouvá stále do nižších věkových kategorií.

3. Diabetik už nikdy nesmí jíst sladké a musí dodržovat přísnou dietu

Úprava stravy je samozřejmě důležitá, ale nedojde při ní k úplnému vyloučení sacharidů. Diabetik nesmí jíst jednoduché cukry (glukózu), řepný cukr (sacharózu) a med. Lze však užívat umělá sladidla. Složené sacharidy (škroby) nemocný jíst musí.

4. Diabetik může jíst normálně, musí pouze vynechat cukr

Jak již bylo řečeno, diabetik musí při léčbě regulovat přísun sacharidů. Složených sacharidů má být v jídelníčku každý den stejné množství. Jejich vhodná hodnota je určena ošetřujícím lékařem. Toto množství je nezbytné rozložit v průběhu dne, proto musí diabetik jíst pravidelně. Zásady diabetické diety se shodují se zásadami racionální výživy, nejde tedy jen o regulaci obsahu cukrů, ale o kompletní složení stravy. Cukrovka není jen poruchou metabolismu na úrovni cukrů, ale též bílkovin a tuků.

5. Diabetik může jíst ovoce, kolik chce

Ovoce má vždy určité množství sacharidů. Již z toho je zřejmé, že i tento obsah cukrů musí diabetik započítat do svého jídelníčku. Rozhodně tedy nelze ovoce konzumovat v libovolném množství. Vhodnější je sáhnout po zelenině, která má minimální obsah sacharidů a obsahuje vlákninu důležitou pro zažívání.

6. Co je DIA, to je dietní, nekalorické, zdravé

DIA výrobky neobsahují cukr jako takový, pokud jsou sladké, obsahují náhradní sladidla. Každé sladidlo má však svoji maximální denní dávku, a ani náhradních sladidel tedy nelze konzumovat nepřiměřené množství. Pokud pacient překročí vhodnou mez, mohou se dostavit nežádoucí zdravotní následky. Navíc DIA výrobky často obsahují větší množství tuku.

7. Diabetici si musí píchat inzulin

Vhodnou léčbu určuje vždy individuálně lékař. Léčba inzulínem však jistě není jen jedinou možností. Uvádí se, že pouze dietou je léčeno zhruba 32 % diabetiků, 44 % diabetiků užívá perorální antidiabetika, 16 % inzulín a 7 % kombinovanou léčbu.

8. Nemám rád sladké, nemůžu mít cukrovku

Obliba sladkého není podmínkou rozvoje cukrovky. Nadváha či obezita sice u někoho může urychlit vznik diabetu, avšak nezáleží zde na tom, zda kilogramy navíc jsou způsobeny nadměrnou konzumací sladkostí nebo například uzenin.

9. Prevence je k ničemu

Zde je pravda zcela opačná. Mezi hlavní rizikové faktory lze uvést sedavý způsob života, nedostatek fyzické aktivity, zvýšený příjem energie a obezitu. Ty lze často ovlivnit vhodným životním stylem.

 

Máte v rodině někoho, u koho byla diagnostikována cukrovka? Jak se smířil se změnou svého životního stylu a stravy? Snažíte se dbát na vlastní prevenci cukrovky?

Devět mýtů o cukrovce patří do témat
 • cukrovka 1 typ ivan 08.05.2011 15:34:54

  vsude ctu o DM2 a jejim chyrurgickem odstraneni,jdeto i s 1typem??

 • diabetik novina 20.12.2010 13:05:37

  V rodině máme diabetika a ten se snaží dodržovat vše
  tak, jak se má ...
  /v minulém komentáři mi vypadlo slovo/

 • Komentář byl smazán novina 20.12.2010 13:03:16

 • 1. mýtus v 1.větě O.M. 13.08.2010 11:32:02

  Když někdo káže o mýtech, měl by se jich taky vyvarovat. DM 2. typu je vyléčitelná v řádu týdnů.


Adresář

Diskuze na téma Cukrovka

 • emilka 24.03.2017 09:03 Cukrovka

  Koupis v lekarnach nebo na netu, cena je ruzna, kolem 150 kč na dva měsice

 • Fany 22.03.2017 10:03 Cukrovka

  Ahoj, díky. Kolik stojí a kde je koupím?

 • emilka 17.03.2017 20:03 Cukrovka

  čauko, já i brácha bereme vitamíny pro diabetiky Clara

 • Fany 14.03.2017 08:03 Cukrovka

  ahoj, chci se zeptat, bere někdo nějaký doplněk pro cukrovkáře??

 • Jana 03.02.2017 10:02 Cukrovka

  Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o vyplnění mého dotazníku. Díky němu chci zjistit jaké je pov…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku