TÉMA Cukrovka

Operativní léčba cukrovky

K dnešnímu Světovému dni diabetu přináší Zdravě.cz článek o možnostech operační léčby cukrovky, která se zatím provádí v České republice a v USA.

Diabetes mellitus (úplavice cukrová - cukrovka) je celoživotní onemocnění projevující se zvýšenou hladinou cukru (glukózy) v krvi. V České republice je nyní přes 750 000 diabetiků a tento počet se zvyšuje každým rokem o 5 - 6 %. Předpokládá se, že 300 000 lidí o svém onemocnění zatím neví.

Naděje pro nemocné cukrovkou

Operační postup vyvinuli naši lékaři společně s americkými chirurgy. Pokusy lékařů přinesly překvapivé zjištění: cukrovka druhého typu je vyvolaná onemocněním střev. Pro miliony pacientů, kteří cukrovkou trpí, se tak otevírá možnost zbavit se obtíží pomocí chirurgického zákroku.

Dnes přistupují lékaři k operaci u některých pacientů s těžkou obezitou a cukrovkou. Při této operaci omezí schopnost žaludku přijímat potravu. Zhubnutí, které se následně dostaví, obvykle přivodí i nápravu cukrovky. Čeští lékaři spolupracovali na metodě, která pacienta cukrovky druhého typu může zcela zbavit - operací-zavinutí žaludku.

Jak probíhá operace cukrovky?

Lékař Francesco Rubino prováděl dlouhou řadu experimentů na zvířatech, která trpěla cukrovkou druhého typu, a došel k překvapivému závěru. Když operativně upravil tenké střevo tak, aby potrava neprocházela jeho horní částí, zmizela cukrovka během několika dní, i když pokusná zvířata ještě nestačila zhubnout. Pokud provedl stejnou operaci u zdravých zvířat, zvířata byla naopak k cukrovce náchylnější.

Výsledkům Rubinových experimentů odpovídají i osudy pacientů s cukrovkou, kteří se museli z vážných zdravotních důvodů podrobit operaci, při které měli vyřazenou z činnosti horní část tenkého střeva. Trávená potrava jim putovala ze žaludku přímo do dolní části tenkého střeva zvané kyčelník čili ileum. „Zdroj problémů s cukrovkou druhého typu leží pravděpodobně v horních částech tenkého střeva zvaných dvanáctník a lačník,“ říká americký lékař.

Úloha dvanáctníku a lačníku při vzniku cukrovky druhého typu zatím není úplně jasná. Když jimi prochází potrava, vylučuje střevo do krve látky zvané inkretiny. Ty napomáhají uvolnění inzulinu ze slinivky a následně způsobí i pokles hladiny cukru a glukózy v krvi. Skalpel tedy obnoví rovnováhu.

Podle Rubina je tento proces držen v rovnováze dosud neznámými látkami, pro které razí americký chirurg označení antiinkretiny. Pokud je produkce antiinkretinů v horní části tenkého střeva příliš vysoká, je účinek inzulinu na hladiny krevního cukru zablokován. Cukr se v krvi hromadí a slinivka jej nedokáže vrátit k normálu ani nadměrnou produkcí inzulinu.

V případě, že potrava dvanáctníkem ani lačníkem neprochází, inkretiny a antiinkretiny se nevylučují a k nežádoucímu vzestupu hladin krevního cukru nedojde. Přednostně by se této operaci měli podrobit pacienti, kteří jsou v důsledku těžké obezity a cukrovky vystaveni velkým zdravotním rizikům a operace jim může zachránit život.

Operativní léčba cukrovky patří do témat
 • operace Stanislav 15.06.2017 14:44:32

  Mám zájem o operace,mám cukrovku II typu.Kde se můžu objednat

 • cukrovka II.typu Hynek Doležel 15.05.2017 14:27:17

  Dobrý den.
  Mám na Vás takový dotaz. Mám již l4. let cukrovku II.typu a pozoruji její zhoršení. Prosím Vás zda-li by mi operace pomohla a kde sehnat bližší informace. Předem děkuji za odpověď a přeji příjemný den.
  Doležel
  tel. 725492847

 • dotaz Yvona Dostálová 18.04.2016 13:23:02

  Dobrý den je mi 55 nemám sice cukrovku ale mám léky po kterých přibývám na váze byla by možnost této operace mám výšku 164 a vážím 119kg děkuji za odpověď Dostálová.

 • cukrovka Šárka 23.07.2013 08:49:13

  Dobrý den,můj otec má už asi 15-20let cukrovku,nyni typ II a začínaji se mu zhoršovat oči,nohy atd. Chtěla bych se zeptat jestli by mu operace pomohla a kde se provadí. Děkuji

 • operativní léčba cukrovky Tesař Břetislav 23.11.2012 14:33:03

  Je mi 75let a mám cukrovku 2.typu více jak 10.let. Vlivem této nemoci se mi zhoršuje pohyblovost nohou,v důsledku odcházení nervocých vláken dolních končetin,diagnoza E107.Je možné i za tohoto stavu provést operativní léčbu této nemoci.V kladném případě kam se obrátit na tuto léčbu a jak je finančně náročná.
  Děkuji za ospověď. Tesař.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Cukrovka

 • emilka 24.03.2017 09:03 Cukrovka

  Koupis v lekarnach nebo na netu, cena je ruzna, kolem 150 kč na dva měsice

 • Fany 22.03.2017 10:03 Cukrovka

  Ahoj, díky. Kolik stojí a kde je koupím?

 • emilka 17.03.2017 20:03 Cukrovka

  čauko, já i brácha bereme vitamíny pro diabetiky Clara

 • Fany 14.03.2017 08:03 Cukrovka

  ahoj, chci se zeptat, bere někdo nějaký doplněk pro cukrovkáře??

 • Jana 03.02.2017 10:02 Cukrovka

  Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o vyplnění mého dotazníku. Díky němu chci zjistit jaké je pov…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku