TÉMA Cukrovka

Operativní léčba cukrovky

K dnešnímu Světovému dni diabetu přináší Zdravě.cz článek o možnostech operační léčby cukrovky, která se zatím provádí v České republice a v USA.

Diabetes mellitus (úplavice cukrová - cukrovka) je celoživotní onemocnění projevující se zvýšenou hladinou cukru (glukózy) v krvi. V České republice je nyní přes 750 000 diabetiků a tento počet se zvyšuje každým rokem o 5 - 6 %. Předpokládá se, že 300 000 lidí o svém onemocnění zatím neví.

Naděje pro nemocné cukrovkou

Operační postup vyvinuli naši lékaři společně s americkými chirurgy. Pokusy lékařů přinesly překvapivé zjištění: cukrovka druhého typu je vyvolaná onemocněním střev. Pro miliony pacientů, kteří cukrovkou trpí, se tak otevírá možnost zbavit se obtíží pomocí chirurgického zákroku.

Dnes přistupují lékaři k operaci u některých pacientů s těžkou obezitou a cukrovkou. Při této operaci omezí schopnost žaludku přijímat potravu. Zhubnutí, které se následně dostaví, obvykle přivodí i nápravu cukrovky. Čeští lékaři spolupracovali na metodě, která pacienta cukrovky druhého typu může zcela zbavit - operací-zavinutí žaludku.

Jak probíhá operace cukrovky?

Lékař Francesco Rubino prováděl dlouhou řadu experimentů na zvířatech, která trpěla cukrovkou druhého typu, a došel k překvapivému závěru. Když operativně upravil tenké střevo tak, aby potrava neprocházela jeho horní částí, zmizela cukrovka během několika dní, i když pokusná zvířata ještě nestačila zhubnout. Pokud provedl stejnou operaci u zdravých zvířat, zvířata byla naopak k cukrovce náchylnější.

Výsledkům Rubinových experimentů odpovídají i osudy pacientů s cukrovkou, kteří se museli z vážných zdravotních důvodů podrobit operaci, při které měli vyřazenou z činnosti horní část tenkého střeva. Trávená potrava jim putovala ze žaludku přímo do dolní části tenkého střeva zvané kyčelník čili ileum. „Zdroj problémů s cukrovkou druhého typu leží pravděpodobně v horních částech tenkého střeva zvaných dvanáctník a lačník,“ říká americký lékař.

Úloha dvanáctníku a lačníku při vzniku cukrovky druhého typu zatím není úplně jasná. Když jimi prochází potrava, vylučuje střevo do krve látky zvané inkretiny. Ty napomáhají uvolnění inzulinu ze slinivky a následně způsobí i pokles hladiny cukru a glukózy v krvi. Skalpel tedy obnoví rovnováhu.

Podle Rubina je tento proces držen v rovnováze dosud neznámými látkami, pro které razí americký chirurg označení antiinkretiny. Pokud je produkce antiinkretinů v horní části tenkého střeva příliš vysoká, je účinek inzulinu na hladiny krevního cukru zablokován. Cukr se v krvi hromadí a slinivka jej nedokáže vrátit k normálu ani nadměrnou produkcí inzulinu.

V případě, že potrava dvanáctníkem ani lačníkem neprochází, inkretiny a antiinkretiny se nevylučují a k nežádoucímu vzestupu hladin krevního cukru nedojde. Přednostně by se této operaci měli podrobit pacienti, kteří jsou v důsledku těžké obezity a cukrovky vystaveni velkým zdravotním rizikům a operace jim může zachránit život.

Operativní léčba cukrovky patří do témat
 • John Smithg856 02.10.2017 22:24:10

  The data are part of an autumn of just about 16 targets in Lib Dem provide because of the 2010 commander selection, before Huhne scooped 46.5 with all the electionHermes kelly felix bags didn can far in order to move benefit dfcagkbkdebdgeae

 • operace Stanislav 15.06.2017 14:44:32

  Mám zájem o operace,mám cukrovku II typu.Kde se můžu objednat

 • cukrovka II.typu Hynek Doležel 15.05.2017 14:27:17

  Dobrý den.
  Mám na Vás takový dotaz. Mám již l4. let cukrovku II.typu a pozoruji její zhoršení. Prosím Vás zda-li by mi operace pomohla a kde sehnat bližší informace. Předem děkuji za odpověď a přeji příjemný den.
  Doležel
  tel. 725492847

 • dotaz Yvona Dostálová 18.04.2016 13:23:02

  Dobrý den je mi 55 nemám sice cukrovku ale mám léky po kterých přibývám na váze byla by možnost této operace mám výšku 164 a vážím 119kg děkuji za odpověď Dostálová.

 • cukrovka Šárka 23.07.2013 08:49:13

  Dobrý den,můj otec má už asi 15-20let cukrovku,nyni typ II a začínaji se mu zhoršovat oči,nohy atd. Chtěla bych se zeptat jestli by mu operace pomohla a kde se provadí. Děkuji

 • operativní léčba cukrovky Tesař Břetislav 23.11.2012 14:33:03

  Je mi 75let a mám cukrovku 2.typu více jak 10.let. Vlivem této nemoci se mi zhoršuje pohyblovost nohou,v důsledku odcházení nervocých vláken dolních končetin,diagnoza E107.Je možné i za tohoto stavu provést operativní léčbu této nemoci.V kladném případě kam se obrátit na tuto léčbu a jak je finančně náročná.
  Děkuji za ospověď. Tesař.


Adresář

Diskuze na téma Cukrovka

 • emilka 24.03.2017 09:03 Cukrovka

  Koupis v lekarnach nebo na netu, cena je ruzna, kolem 150 kč na dva měsice

 • Fany 22.03.2017 10:03 Cukrovka

  Ahoj, díky. Kolik stojí a kde je koupím?

 • emilka 17.03.2017 20:03 Cukrovka

  čauko, já i brácha bereme vitamíny pro diabetiky Clara

 • Fany 14.03.2017 08:03 Cukrovka

  ahoj, chci se zeptat, bere někdo nějaký doplněk pro cukrovkáře??

 • Jana 03.02.2017 10:02 Cukrovka

  Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o vyplnění mého dotazníku. Díky němu chci zjistit jaké je pov…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku