TÉMA Cukrovka

Nevynechávejte sport ani při cukrovce

Diabetes mellitus, úplavice cukrová neboli cukrovka, dnes patří mezi velmi častá onemocnění. Údaj z konce roku 2006 hovoří o tom, že v České republice je asi 750 000 diabetiků, přičemž číslo se každoročně zvyšuje. Pokud vás tato nemoc postihne, je pro vás důležité uzpůsobit tomu svůj styl a rytmus života. Nejde jen o změny ve stravě, ale také o podstatný pohyb.

Cukrovka je důsledkem nedostatečné produkce či nevyužití hormonu slinivky břišní - inzulínu. Ten produkují tzv. ß-buňky a umožňuje krevnímu cukru přesun z krve do buněk, pro něž je glukóza hlavním zdrojem energie. Přítomnost glukózy v krvi názýváme glykémií a její normální hladina se u zdravého člověka pohybuje v rozmezí 4 - 6 mmol/l. Cukrovka je vážným onemocněním, a pokud se neléčí a nedodržují se lékařská doporučení, můžou nastat vážné komplikace. Pokud hovoříme o diabetu, nejedná se vždy o jedno onemocnění, ale je třeba rozlišovat několik typů. Obvykle se hovoří o typu 1, 2, gestačním diabetu a o ostatních specifických typech.

Proč sport neopomínat?

Pohyb je pro zdravý život velmi důležitý a i při cukrovce je vhodné se mu věnovat. Jen je třeba mít na mysli jistá doporučení a chovat se tak, aby nám pohyb opravdu co nejvíc pomáhal. Čím nám může být pohyb právě při cukrovce prospěšný? Mezi významné pozitivní odměny fyzické aktivity lze uvést tyto:

 • spotřebování energie přijaté v potravě
 • lepší metabolizmus cukrů a tuků
 • posílení oběhového systému
 • příznivé ovlivnění krevní srážlivosti
 • snížení klidové srdeční frekvence
 • pokles krevního tlaku
 • pozitivní ovlivnění kostního metabolismu
 • zvýšení svalové síly
 • odbourání přebytečných kil
 • příznivé ovlivnění psychiky

Jaký sport vybrat a v jaké intenzitě se mu věnovat?

Mezi doporučované aktivity patří chůze, turistika, nordic walking, jízda na kole, aerobní cvičení,  plavání, bruslení či lyžování. Nejprve je třeba začít s rozehřátím, při němž se na následnou činnost připravíte. Pro takovýto úvod můžete zvolit chůzi či jízdu na kole po dobu zhruba 10 minut. Důležitou součástí cvičení je také protažení posilovaných svalových skupin. V samotném závěru opět zvolte zhruba 10 minutové zklidnění, kdy se vaše tepová frekvence zpomalí na běžnou úroveň.

Nejlepší je cvičit pravidelně, pokud vám to stav dovolí, tak denně. Není třeba, abyste se nadměrně namáhali, ale snažte se spíše přizpůsobit pohyb vašim potřebám a možnostem. Jelikož je vhodná intenzita cvičení ovlivňována mnoha faktory, nejlépe ji může posoudit váš diabetolog. Ten vám může pomoci s výběrem sportu, volbou jeho frekvence a náročnosti a také poradí, jak si upravovat dávky potravin a zejména inzulínu, abyste se nedostali do hypoglykémie.

Na co dalšího při sportu dbát?

Při tomto onemocnění je velmi důležité volit správnou obuv (nejen na sportovní vyžití) a pečovat řádně o své nohy. Při pravidelné hygieně je třeba pečlivě si prohlédnout plosky nohou. Po umytí by mělo následovat důkladném osušení nohou (i v oblasti mezi jednotlivými prsty) a ošetření krémem. Tímto způsobem lze předejít nepříjemnému praskání pokožky a možnému vzniku infekcí. Při fyzické námaze myslete též na to, že každé malé poranění může způsobit vážnější komplikace, proto je třeba i malé škrábnutí pečlivě ošetřit.

Obuv nikdy nenoste naboso a věnujte velkou pečlivost jejímu výběru. Obuv by měla být pohodlná a uzavřená, měla by být širší s dostatečným prostorem pro prsty. Dbejte též na to, aby vám nohu neškrtily ponožky.

Při cvičení a sportu nezapomínejte na dodržování pitného režimu. Dostatečně se napijte před plánovanou aktivitou a i v jejím průběhu dělejte pravidelné pauzy na vaše osvěžení.

Máte zkušenost s pohybem při onemocnění diabetem? Jaký sport vám nejvíce vyhovuje?

Podívejte se na náš speciál o cukrovce

 

 

 

Nevynechávejte sport ani při cukrovce patří do témat
 • nebát se Marcel 28.06.2010 09:39:57

  Zdraví (vlastně nemoc) by člověka nemělo omezovat. Musí být samozřejmě opatrnější, ale i při těžší cukrovce se sportovat dá. A hlavně to pomáhá. Především na psychiku!

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Cukrovka

 • emilka 24.03.2017 09:03 Cukrovka

  Koupis v lekarnach nebo na netu, cena je ruzna, kolem 150 kč na dva měsice

 • Fany 22.03.2017 10:03 Cukrovka

  Ahoj, díky. Kolik stojí a kde je koupím?

 • emilka 17.03.2017 20:03 Cukrovka

  čauko, já i brácha bereme vitamíny pro diabetiky Clara

 • Fany 14.03.2017 08:03 Cukrovka

  ahoj, chci se zeptat, bere někdo nějaký doplněk pro cukrovkáře??

 • Jana 03.02.2017 10:02 Cukrovka

  Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o vyplnění mého dotazníku. Díky němu chci zjistit jaké je pov…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku