TÉMA Cukrovka

Jak si diabetik může užít Vánoce a neublížit si

Užít si vánoční svátky a přitom si neublížit nadbytkem jídla? Takové předsevzetí může připomínat plavbu pověstnou úžinou mezi Scyllou a Charybdou. Platí to především pro nemocné. Z nich asi největší skupinu tvoří diabetici - počet pacientů s cukrovkou se blíží v Česku osmi stům tisícům. Přizpůsobení vánoční tabule jejich požadavkům musí řešit téměř skoro každá rodina. Není však třeba se lekat dopředu - v tomto případě není zapotřebí zvláštních postupů vaření a ani shánění speciálních potravin.

Diabetická dieta je vlastně zdravá strava - a jíst zdravě je možné i o svátcích. Předvánoční nákup pro diabetika má svá specifika, ta ale nespočívají v tom, že se košík naplní až po okraj výrobky s nápisy light a DIA.

Neexistují potraviny doporučené zvláště pro lidi s cukrovkou - mnoho výrobků označených jako DIA obsahuje zbytečně mnoho tuků a energie. Obecně se dá říci, že pro diabetiky jsou vhodné nápoje označené light, tedy slazené neenergetickými umělými sladidly, a ani s těmi se to nemá přehánět. Hlavní zásada je nakupovat střídmě a před množstvím dávat přednost kvalitě.

Během svátků by se diabetik neměl zbytečně vystavovat pokušení - není tedy například rozumné nechávat na stole cukroví nebo chlebíčky a jednohubky. Zbytek rodiny to určitě pochopí.

Svátky znamenají období zvýšené konzumace alkoholu. Diabetes sám o sobě absolutní zákaz alkoholu nepřináší, nutnost opatrnosti ale ano. Alkohol může reagovat s některými léky a je třeba počítat s tím, že jde o vydatný zdroj energie. Přesto může vést k hypoglykémii, protože zabraňuje doplňování glukózy do krve ze zásob v játrech. Tvrdý alkohol doporučit nelze. Sklenka dobrého vína, pokud není nějaký jiný důvod k vyloučení alkoholu, ale může zvýraznit atmosféru svátečních dnů i lidem s cukrovkou.

Když sníte víc, než můžete

Nikdo není dokonalý - i jinak disciplinovanému pacientovi se může stát, že sní něco, o čem dobře ví, že už bylo navíc. Pokud k tomu dojde, není nutné se tím trápit. Je však třeba se hned vrátit k normálu. S jednorázovou dietní chybou se tělo vyrovná, s trvalým zanedbáváním už ne.

Když diabetik dopustí, aby jeho příjem energie byl dlouhodobě vyšší než výdej, je na problémy zaděláno. Každý kilogram navíc zvyšuje riziko, že se objeví komplikace cukrovky -  může jít o snížení až ztrátu funkce ledvin, zhoršení zraku (v krajním případě až slepotu) či dokonce infarkt nebo mrtvici.

Nové léky proti cukrovce

Dosavadní léčba diabetikům v tomto ohledu příliš nepomáhala - sama o sobě byla spojena s menším či větším vzestupem tělesné hmotnosti. To již však nemusí platit. I v Česku vstupují do praxe léky, které nejen váhu nezvyšují, ale dokonce ji zřetelně snižují - a to trvale.

Jedná se o přípravky, které věrně napodobují činnost hormonů zvaných inkretiny. Ty se tvoří ve střevě hlavně po jídle a z jejich vlastností by se mohlo zdát, že jsou tajnou zbraní organismu pro případ, že se s něčím takovým jako diabetes potká.

Kromě toho, že snižují hladinu cukru v krvi a příznivě ovlivňují hmotnost, pozitivně působí na tlak krve a ochraňují buňky ve slinivce, které tvoří inzulín. Pro tyto léky zatím lékaři používají trochu krkolomný název GLP-1 analoga, ale jistě se brzy vžije nějaké praktičtější pojmenování. Pro pacienty je příjemné, že v této nové skupině je již k dispozici lék, který je možné podávat jen jednou denně.

Ani tato novinka však neznamená, že se diabetici budou moci spolehnout jen na moderní výdobytky farmaceutického průmyslu. Pro málokteré jiné onemocnění platí tak doslova, že každý svého štěstí strůjcem, jako je tomu u cukrovky. A platí to o Vánocích, ale hlavně po celý zbytek roku.

Jak si diabetik může užít Vánoce a neublížit si patří do témat
 • Diabetik o Vánocích novina 20.12.2010 12:52:01

  Diabetik o Vánocích se bude chovat úplně stejně, jako by ani Vánoce nebyly..a myslím, že i ti co nejsou diabetiky, proč se přecpávat..stejně se mi do žaludku nevejde víc než jindy..budu jíst a pít tak, jako vždy, sice si asi dám sklenku navíc, ale rozhodně to nemíním přehánět..dnes se dá i koupit cukroví pro diabetiky. Kolegyně z práce má manžela, který si píchá inzulín a stejně jí to sladké cukroví, protože to dia mu nechutná, ale to je zase o tom, jak se k tomu člověk umí postavit ..

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Cukrovka

 • Karlík 16.01.2017 21:01 Cukrovka

  Zdravím, já jsem si o nich něco přečetl na internetu a pak jsem se na ně zeptal svého lékaře. Ale…

 • Lucie 10.01.2017 15:01 Cukrovka

  Pokud používáte proužky FreeStyle Lite, mohlo by Vám přijít vhod, že jsou k dispozici za…

 • Petra 09.01.2017 13:01 Cukrovka

  Dobrý den, mně byly tyto vitamíny doporučeny kamarádkou, ale pak jsem se na ně zeptala v lékárně a…

 • Linda 28.12.2016 13:12 Cukrovka

  Nám tyto vitamíny doporučili v lékárně, zkuste se na ně zeptat. A určitě o nich bude vědět něco i…

 • Karel 28.12.2016 13:12 Cukrovka

  Podívejte se semhttp://www.mediarepre…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku