TÉMA Cukrovka

Co dělat, když vám lékař stanoví diagnózu cukrovka?

Počet lidí, které postihne onemocnění cukrovkou, stále stoupá. Lékaři a odborníci nazývají diabetes epidemií 21. století. Cukrovka si vybírá své oběti bez ohledu na věk a pohlaví. Životní styl plný stresových situací, nekvalitní a rychlý způsob stravování zvyšují riziko propuknutí onemocnění cukrovkou. Při potvrzení diagnózy cukrovka je jistě těžké se s tímto faktem vyrovnat. Nastává změna životního stylu a nemocný musí myslet na své onemocnění a přizpůsobit jemu své denní aktivity. Přinášímed vám základní rady a několik otázek a odpovědí pro lepší zvládnutí života s cukrovkou.

Při cukrovce musíte upravit jídelníček i způsob stravování

Asi největším problémem, který přináší onemocnění cukrovkou je změna skladby jídelníčku a také stravovacích návyků. Diabetici by si měli přesně dávkovat příjem potravy dle obsahu cukrů, škrobů a dalších látek. Zcela nevhodné je pojídání jednoduchých cukrů. Téměř každá prodejna má dia koutky, které nabízejí speciální stravu pro diabetiky.

Diabetik by měl myslet na to, že má jíst v pravidelných intervalech, aby zabránil výkyvům hladiny glykémie - doporučují se malé a častější porce. Přijem stravy by měl odpovídat výdeji energie. Cukrovkář by také měl dbát na udržování své hmotnosti.

Velmi důležitý je také dostatečný příjem tekutin, naoapak člověk postižený cukrovkou by se měl vyhnout alkoholu a kouření.

Ať už je diabetik závislý na aplikaci inzulínu nebo na užívání perorálních antidiabetik, neměl by zapomínat na to, že léky a inzulín je nutné aplikovat či polknout v určitém časovém intervalu (dle druhu farmak) před jídlem.

Naučte se kontrolovat hladinu glykémie

 • pro nemocného cukrovkou nastává především nový režim v pravidelné kontrole hladiny glykémie (krevního cukru) a cukru v moči - zvláště v začátcích onemocnění vyžaduje častější měření, jelikož mohou hladiny více kolísat
 • nemocný provádí kontrolu glukometrem nebo za pomocí diagnostických proužků, které stanoví hladinu cukru také v moči
 • vyrovnaná hladina krevního cukru je důležitá pro předejití komplikací tohoto onemocnění

Nacvičte si aplikaci inzulínu

 • zdravotnický personál by se měl postarat také o to, aby se nemocní závislí na inzulínu naučili ještě v době hospitalizace bezproblémově aplikovat injekčně inzulín
 • personál by měl diabetika poučit, do jakých partií těla je možné inzulín aplikovat, jak často se má měnit místo vpichu, samotné zacházení s aplikátorem (injekčním perem nebo inzulínovou pumpou) a také poučit o rychlosti nástupu účinku inzulínu

Pozor na komplikace

Cukrovka s sebou bohužel přináší také riziko vážných komplikací, které mohou diabetika ohrozit na životě. Mezi ty nejakutnější patří hypoglykémie (nízká hladina glykémie) a hyperglykémie (vysoká hladina krevního cukru).

Diabetik by měl být seznámen, jak se tyto komplikace projevují, jak jim může předejít, a když nastanou, jak je případně řešit. O komplikacích a první pomoci by měla být informována také rodina diabetika a nejbližší, aby nemocnému případně dokázali podat první pomoc.

Aby se podpořilo vyvážení hladiny krevního cukru, měli by diabetici dbát na dodržování pravidelného režimu, a to nejen ve stravování. Rozhodně by cukrovkáři neměli pracovat na noční směny.

Diabetik by měl být obeznámen také s tím, že bude nutné, aby pravidelně docházel na kontroly k diabetologovi, kdy se pozoruje vývoj cukrovky a řeší se případné komplikace léčby.

Budete se muset vzdát sportu?

 • změny ve smyslu omezení sportovních aktivit nejsou nutné
 • pohyb diabetu dokonce svědčí, jen musí cukrovkář myslet na to, aby nedošlo k poklesu krevního cukru a následné hypoglykémii
 • při větší fyzické aktivitě je třeba zvýšit energetický příjem, aby zůstala glykémie vyvážená

Omezí vás cukrovka při cestování?

 • cukrovka cestování nijak nebrání, je jen třeba znát pravidla přepravy inzulínu a nutných léků (inzulín nevystavovat ani mrazu ani vysokému horku), mít je vždy v příručním zavazadle
 • s cestováním jsou spojené také časové prodlevy a různá zpoždění a ani na to by diabetik neměl zapomenout a vždy by měl mít s sebou v případě nouze malou svačinu či něco sladkého

Ovlivní diabetes váš sexuální život?

 • diabetici by měli být upozorněni také na to, že cukrovka může ovlivnit jejich sexuální život
 • v případě problémů se doporučuje rada odborníka

Nestyďte se požádat o pomoc

Stanovení diagnózy cukrovka je velmi náročné na psychický stav nemocného, a pokud si s tímto velkým životním problémem nevíte příliš rady, rozhodně neváhejte navštívit psychologa, dietologa či jiný odborný personál, který by vám měl s vaším problémem pomoci.

Cukrovka je vážné onemocnění, které by se rozhodně nemělo zlehčovat. Díky výzkumům a vývoji ve zdravotnictví však existuje léčba, která suplementuje poruchy funkce slinivky břišní, a umožňuje tak nemocnému žít kvalitní život až na určitá omezení. Každý diabetik by měl však být dostatečně informován o průběhu onemocnění a léčbě a v případě nejasností mít možnost obrátit se na odborníky.

 

Setkali jste se vy nebo někdo ve vašem okolí s dostatečnými prvotními informacemi a radami, jak se k cukrovce postavit?

Co dělat, když vám lékař stanoví diagnózu cukrovka? patří do témat
 • dana 12.09.2016 14:44:49

  Cukrovka uplne vyléčit nejde, jde se s ní jen naucit zít, sníit ji, ale ne vylecit....beru vitaminy Clara a snazím se zdrave jist.

 • snížení hladiny cukrovky jaroslav halouzka 02.06.2013 19:09:32

  Dobrý den, reaguji na cukrovku.Máme zkušenosti na snížení cukrovky po dvou měsících.U Jiřího ze Včelné z 11 na 4,5 a u Heleny z Č.Budějovic z 9 na 7.Oba cukrovkáři si nepíchají inzulín, ale berou léky.Nevím jaké, proto je tam mezi nimi ten rozdíl.Prostě to působí na každého jinak.ALE VE VÝSLEDKU TO SNIŽUJE U PACIENTA HLADINU CUKROVKY.Pokud budete mít jakékoliv dotazy stačí mi napsat na mail a co nejdříve odpovím.Rovnou přikládám stránky kde se dozvíte základní informace.

  http://halouzkajaroslav.ramissio.com/

  • Re: snížení hladiny cukrovky jardabezdek 02.12.2013 15:12:06

   prosim o radu jak se zbavyt cukrovky jsem ve stadyu kdy uz mne nejde poradne ani slest z postele dekuji BEZDĚK

 • Cukrovka Petr 06.08.2010 18:41:40

  Cukrovka jde celkem dobře kompenzovat, nebo alespoň snížit dávky inzulinu přírodní cestou. Mně poradil naturopat z naturopatické poradny přírodní přípravek nahrazující inzulin a musím říct, že dobrý. Doktorka se divila, i když tomu nevěřila. Užívání samozřejmě začalo pod jejím dohledem, ale musel jsem dát rozhodně najevo, že to užívat prostě budu. Nahttp://www.naturopatickaporadn a.cz je on-line poradna. Tak to taky zkuste. Lepší než vysoké dávky inzulínu a během let zhoršování.

 • cukrovka - znám Honza 02.08.2010 15:19:58

  Člověk se musí ptát, kde se dá, rozhodně se nespoléhat na informace od jednoho doktora. Neříkám, že mohou být špatné, ale velmi zásadně nedostatečné. O této nemoci by člověk opravdu měl vědět všechno, aby měl šanci se s ní dobře poprat. Když víte, co dělat a co nedělat, co vám hrozí a nehrozí, a navíc máte podporu okolí, tak se i těžší cukrovka dá zvládnout celkem lehce!


Adresář

Diskuze na téma Cukrovka

 • emilka 24.03.2017 09:03 Cukrovka

  Koupis v lekarnach nebo na netu, cena je ruzna, kolem 150 kč na dva měsice

 • Fany 22.03.2017 10:03 Cukrovka

  Ahoj, díky. Kolik stojí a kde je koupím?

 • emilka 17.03.2017 20:03 Cukrovka

  čauko, já i brácha bereme vitamíny pro diabetiky Clara

 • Fany 14.03.2017 08:03 Cukrovka

  ahoj, chci se zeptat, bere někdo nějaký doplněk pro cukrovkáře??

 • Jana 03.02.2017 10:02 Cukrovka

  Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o vyplnění mého dotazníku. Díky němu chci zjistit jaké je pov…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku