Cukrovka

Diabetická dieta

Kateřina Loyková
02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová doporučení jsou stejná, jako pro populaci s vysokými riziky kardiovaskulárních chorob – je vhodná pro celou rodinu.

Správná volba diety zajišťuje přiměřenou tělesnou hmotnost, přiměřený příjem energie, minimální kolísání glykemie během dne, výkyvy lačné a postprandiální glykemie, snižuje riziko ischemické choroby srdeční.

Individuálně nastavený dietní režim umožní nezvyšovat dávku inzulinu nad hodnoty 0,75j./kg/den. Minimalizuje výskyt hypoglykemie a snižuje inzulinovou rezistenci. Příznivě ovlivňuje krevní tuky a podílí se na normalizaci krevního tlaku.

Základ diabetické diety tvoří sacharidy (cukry). Ty by měly tvořit 50 - 60% kalorického přijmu potravy během dne. Dávka polysacharidů, škrobů obsažených v mouce a potravinách z ní vyrobených, v jednotlivých porcích musí být u daného pacienta určena.

Do 30 g na den:

Mléko a mléčné výrobky - laktóza

ovoce - fruktóza

cukr řepný - sacharóza.

Nápoje slazené sacharózou jsou povoleny pouze při hypoglykemii. V praxi používáme u dospělých několik dietních režimů, nejčastěji o obsahu 175g, 225g a 275g sacharidů na den.

Rozložení stravy v průběhu dne: ( snídaně - svačina - oběd - svačina - večeře - II. Večeře nejpozději ve 20 hodin)

Dieta 175 g:

35 - 20 - 40 - 20 - 40 - 20 g sacharidů

Dieta 225 g:

45-30-50-30-50-20   - 20 g sacharidů

Dieta 275 g:

50 - 40 - 65 - 40 - 65 - 20 g sacharidů

Výměnná jednotka - 1 výměnná jednotka (v.j.) = 10g sacharidů

  • Umožňuje záměny potravin při skladbě diety - v rámci dané diety platí rozložení stravy přes den.
  • Znalost je nezbytná u diabetiků 1. typu léčených inzulinem, pumpou.
  • Diabetik má mít dietu individuálně určenou.
  • Musí princip pochopit, nestačí letáček k přečtení
  • Možnost konzultace s nutriční asistentkou, lékařem, systematická edukace nezbytná

Např. ½ krajíce chleba = 1v.j., ½ rohlíku = 1v.j., 1 plátek houskového knedlíku =  1v.j., těstoviny 50g = 1 v.j., 1 větší brambor = 1 v.j., bramborové knedlíky 1+1/2 plátku = 1 v.j.

Jídlo od McDonald - Big Mac 3v.j., hamburger nebo cheeseburger 2,5v.j., hranolky malá porce 2 v.j., velká porce 3v.j., jablková taštička 2,5 v.j., zmrzlina 1,5 v.j.

Další důležitou součástí stravy je vláknina - doporučená dávka 40g/den, převážně rozpustná. Nerozpustná vláknina - otruby, celozrnné výrobky mohou mít u některých pacientů nepříznivé účinky - dyspepsie, průjmy, ztráty vitaminů a minerálů stolicí při překročení denní dávky. Rozpustná vláknina - pektiny, gumy, guar, slizy, hemiceluloza - obsažené v houbách, ovoci, luštěninách. Pozitivní účinek  rozpustné vlákniny - zpomaluje vyprazdňování žaludku, navozuje pocit sytosti, omezuje vstřebání cukrů a tuků ve střevě, snižuje inzulinovou sekreci .

Tuky - tvoří maximálně 30% kalorického přijmu potravy. Živočišné - obsahující nasycené MK - maso, uzeniny, tučné mléčné výrobky - jsou méně vhodné. Cholesterol v potravě -doporučený příjem pod 300mg/den. Rostlinné tuky - obsahují nenasycené MK. To jsou monoenové - olivový olej - 10-14% denního přijmu, polyenové - omega 3 - mořské ryby - příznivý vliv na cévy. Obohacené koncentráty se nedoporučují. Omega 6 - vegetol a sluněčnicový olej - doporučený příjem 6-8% - nepřekračovat, spíše v případě potřeby nahradit sádlem nebo máslem. Nevhodné jsou ztužené tuky. Velmi vhodné jsou lisované panenské oleje, množství opět omezeno. V současnosti je trendem  obohacení tuků o fytosteroly - Flora Proaktiv.

Bílkoviny -  by měly tvořit příjem 10-20% energie na den. Zvýšení nad 0,8g/kg/den způsobí nárůst  hmotnosti. Při snížení příjmu bílkovin pod 0,4g/kg/den hrozí bílkovinná podvýživa a deficit imunity.  Těhotné a kojící ženy by měly navýšit příjem bílkovin až na 1,1g/kg/den.

Redukce příjmu bílkovin je nutná u některých onemocnění ledvin - omezení určí lékař.

Bílkoviny rostlinného původu - luštěniny - pokryjí malou část potřeby.

Obsah bílkovin:

10dkg šunky - 20g bílkovin

10dkg rybí maso - 15-19g bílkovin

10dkg králičí maso - 20g bílkovin

10dkg kuře, krůta - 22g bílkovin

10dkg hovězí maso - 18g bílkovin

10dkg vepřové maso - 15g bílkovin

10dkg tvrdé sýry - do 20g bílkovin

10dkg chléb konzumní - 6g bílkovin

10dkg křehký chléb - 9g bílkovin

Soli a vitamíny -

Kuchyňská sůl - příjem  maximálně  7,5g/den.

U hypertoniků a onemocnění ledvin - snižujeme množství soli, pozor na obsah v minerálních vodách.  Vitaminy a stopové prvky - potřeba stejná jako u nediabetiků.  Vyšší potřeba v zimních měsících, při rekonvalescenci, dlouhodobé dekompenzaci.

Příjem tekutin - voda, minerální vody, bylinné čaje, slabá káva, doporučeno 2 - 3l na den.

Alkohol - lze povolit:

4 dcl vína na týden

1,5 l piva - na týden

1,5 dcl 40% destilátu na týden

Nebezpečí hypoglykemie

Diabetická dieta a alternativní sladidla:

Kalorická - fruktoza a sorbit - maximální dávka do 50g na den, vysoká energetická hodnota, zažívací potíže, průjmy

Nekalorická - aspartam, sacharin, sukraloza, neoheperidin, thaumalin, alitam - doporučuje se kombinovat, dávka neomezená, nezvyšují výskyt zubního kazu, u obézních snižují chuť k jídlu

Speciální diabetické potraviny nejsou u diabetiků nutné, jsou energeticky bohaté. Musí být součástí diabetické diety, neměly by nahrazovat stravu diabetika, neměly by se stát náhražkou při zasycení.

Pokud máte problém s pochopením diabetické diety, je možná konzultace s nutriční asistentkou, lékařem. Kontakt na nutriční asistenty a edukaci poskytne váš diabetolog.

 

 

 

Autor: Kateřina Loyková

Mýty a pravda o tampónech
Těhotenská cukrovka

Další články

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Budu maminkou?
Těhotenství

Budu maminkou?

19.03.2009

Chystáte se počít potomka? Jak poznáte, že jste těhotná? Jaké jsou prvotní příznaky těhotenství?